Akacja i inne pożytki

Publikuję dzisiaj kilka fotek akacji, które zrobiłem budując legary pod ule. Akacja,                  a właściwie Robinia akacjowa,  jest w pszczelarstwie tak zwaną rośliną pożytkową.

Rośliny pożytkowe,  czy inaczej miododajne, albo jeszcze inaczej  nektarodajne :) ,      
 
to rośliny,  które kwitną długo i obficie dostarczając pszczołom nektaru czyli surowca,
z którego produkują one miodek. Bardzo często rośliny pożytkowe dostarczają pszczołom również pyłku.

Akcja zakwita, w zależności od warunków w danym roku, między 22 maja a 8 czerwca
i kwitnie przeciętnie około 10 dni. Miód akacjowy, czyli miód,  który w przeważającej części został uzyskany z nektaru robinii, charakteryzuje się białym lub kremowym kolorem, ma zapach kwiatów akcji, jest słodki i długo się krystalizuje. Jak każdy miód ma on zastosowanie  we wspomaganiu leczenia różnych dolegliwości, szczególnie sprawdza się przy zaburzeniach układu trawiennego.

Kwiaty akcji z bliska :)

Kwiaty akacji

W okolicy 250 metrów od mojego pasieczyska rośnie kilkaset ( 200 może więcej) mniejszych lub większych akacji i dla mojej pasieki będzie to bardzo ważny pożytek :)

DSCN4399

Wszystko kwitnie – WIOSNA!

Wiosna

Innym ważnym pożytkiem dla moich pszczółek będzie kwitnący wcześniej niż akacja mniszek pospolity znany również jako mniszek lekarski, zakwita między 15 kwietnia a 7 maja i kwitnie średnio 24 dni. Kwitnący mniszek znany jest Wam ze zdjęć robionych do projektu na PolakPotrafi.pl. Zdjęcia były robione w kwietniu, w momencie, w którym akurat mniszek zaczynał zakwitać. W związku z tym, że w okolicy pasieczyska znajdują się pastwiska dla krówek, mniszek ma bardzo dobre warunki rozwoju i występuje obficie.

Miód mniszkowy charakteryzuje się żółtopomarańczową barwą, jaśnieje po krystalizacji,
a krystalizuje szybko, ma delikatny smak i pomaga na dolegliwości żołądka, wątroby (podobne właściwości ma korzeń mniszka pozyskiwany w zielarstwie), a także jest dobry jako osłona przy długim zażywaniu leków.

Akacje i mniszek to główne rośliny pożytkowe, z nektaru których w przyszłym roku będzie miód na nagrody, które obiecałem na PolakPotrafi.pl :)

Pszczółka na mniszku

Informacje o porze i długości kwitnienia opisanych wyżej roślin pochodzą z książki „Współczesna gospodarka pasieczna„, której autorem jest Sławomir Trzybiński.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *